pellet pixabay 549
Ogrzewanie

Zalety kotłów na pellet

Piece na pelet są najbardziej biologicznie nieszkodliwe. Są też niemal bezobsługowe i gospodarne. Co jeszcze warto uświadomić sobie o tym sposobie ocieplania domu, kto powinien się nim zainteresować i czemu warto go zakupić?

Tekst został opracowany w oparciu o informacje ze strony www firmy Domusa.

Dlaczego kotły na pelet są warte naszej uwagi?

Pomyśleć o nich mógłby każdy, ponieważ ich działanie jest bardzo ekologiczne, ale przede wszystkim domy, do których nie jest dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko lepszym wyjściem niż stosowanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on w żaden sposób gazów cieplarnianych CO2, co jest w zasadzie diabelsko znaczącym czynnikiem dzisiaj, dlatego, że próbujemy zwalczyć globalne ocieplenie.
  • Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
  • Kolejnym aspektem jest niemalże całkowite skomputeryzowanie takich pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać ani dbać o dozowanie i w odpowiednim momencie wygaszają się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dorzucić pellet i wynieść popiół.
  • W sklepach wyszukamy też kotły z opcjonalnym zasobnikiem CWU, dzięki czemu będziemy mogli również grzać wodę.
  • Kotły na pellet są tańsze w używaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak mówiliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie nie jest on dostępny.

Na czym polega obsługa kotła na pellet?

Kotły zasilane pelletem zazwyczaj mają tylko jeden guzik, który uruchamia całą maszynę. Dzięki niemu równocześnie podpalamy kocioł, uruchamiamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są prawdopodobnie maksymalnie skomputeryzowanymi kotłami jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system samoczynnego startowania i bez pomocy dawkują sobie paliwo. Dostępne są też kotły, które są sterowane z poziomu aplikacji w telefonie. W ten sposób jedyna obsługa jaka nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od wielkości kotła jaki posiadamy – najczęściej jest to w granicach 3-5 dni.

Jak wiadomo wcześniej zalecane jest dobrze skonfigurować kocioł na pellet, tak aby nie wykorzystywał zbyt wiele paliwa lub powietrza. Aspekty te wpływają na moc i wielkość spalania pieca. Najistotniejszymi parametrami, na które powinno się zwrócić uwagę są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie skonfigurować dobrze kotła, albo nie wiemy czy na pewno zrobiliśmy to dobrze – zatrudnijmy do tego fachowca. Lepiej zapłacić więcej i upewnić się, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w budynku albo awariami.

Pelet jest niezwykle wygodnym do użytkowania tworzywem. Wykonany jest z odpadków po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są złączone w nieduże walce i kulki. Dzięki temu jest zdecydowanie czystszy niż węgiel, co sprawia, że kotła nie trzeba czyścić tak często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt super łatwo się go dozuje.

O czym pamiętać przed kupnem kotła na pellet?

W szczególności sprawdźmy jak dużo mamy miejsca na ulokowanie kotła. Piece różnią się rozmiarami w zależności od mocy, pojemności zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Po drugie niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci wymagają minimalnej średnicy i wysokości komina. Ponadto niesamowicie ważne jest umożliwienie wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec obowiązkowo musi mieć nieprzerwany dostęp do świeżego powietrza.

Całkiem ważne jest zweryfikowanie jaką gwarancję posiada nasz wypatrzony piec i gdzie na wszelki wypadek znajdują się serwisy naprawcze.

Na rynku istnieją kotły na sam pelet, ale też takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Upewnijmy się jaki piec bierzemy, ponieważ dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.