co pixabay 187
Ogród i balkon

Wyposażenie placów zabaw – co jest niezbędne?

Plac zabaw to miejsce, które powinno być szczególnie bezpieczne. Służy on do w szczególności do spędzania na nim wolnego czasu przez dzieci. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw są konieczne.

Co cechuje place zabaw?

Z pewnością plac zabaw to miejsce dla dzieci. Nawierzchni placu jak i jego wyposaże jest w szczegółowy sposób zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Plac zabaw powinien być wyposażony w:
przyrządy do zabawy dzieci;
ławki;
tablica;
kosze na śmieci;
lampy;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny. Zewnętrzny to taki, który znajduje się
na terenie parku, skweru czy też na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw z kolei może być w szkole czy przedszkolu. Pamiętaj także że placem zabaw jest znajdująca się w budynku sala zabaw.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę, aby postawić plac zabaw?

Co to jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury. W związku z czym do jego wybudowania potrzebujemy pozwolenia na budowę. Prawo budowlane mówi, że obiektami małej architektury są małe obiekty, już w szczególności te które służą rekreacji i utrzymaniu porządku. Ponadto powinien być on wybudowany biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania i przepisy. Podczas gdy planujemy plac zabaw, należy uwzględnić specyfikację terenu – ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac musi mieścić się 10 metrów od drogi, śmietników i linii okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego musi być dwadzieścia metrów od parkingów i torów kolejowych. Istotną kwestią jest też zgłoszenie planów budowy do miejscowego wydziału architektury.

Plac zabaw – jak powinien być wyposażony, aby był bezpieczny?

Gdy wybierasz urządzenia, które będą znajdować się na placu należy wziąć pod uwagę wiek użytkowników. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który będzie sprawiał radość i wykorzystywał możliwości dzieci należy posiadać wiedzę o przebiegu rozwoju dziecka. Jeżeli plac ma przeznaczenie dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się ciekawe piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i koniki sprężynowe.