gdasku pixabay 72
Porządek

Właściwa segregacja śmieci w Gdańsku?

Duże skażenie naszej planety jest bezspornym faktem. Tony śmieci produkowane każdego dnia zatruwają środowisko naturalne, tak ważne dla różnych gatunków zwierząt, ale również dla ludzi. Jeśli w porę coś z tym nie zrobimy, czeka nas ekologiczna klęska. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć wprowadzać od własnego gospodarstwa domowego. Pierwszym ruchem powinno być wprowadzenie segregacji odpadów. Warto oddzielać odpady od surowców. Część śmieci, jeśli będzie wyrzucona do właściwego pojemnika, może być znów użyta. Sortowanie odpadów posiada dużo zalet. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby zorientować się jak robić to poprawnie. Czy sortowanie odpadów jest trudne?

Warto segregować śmieci

Jeszcze nie tak dawno mało kto zaprzątał sobie głowę segregacją śmieci. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego pojemnika, a później transportowane na wysypisko, gdzie zalegały wiele lat. Przyszedł czas, kiedy należy coś z tym kłopotem zrobić – wszak duże ilości śmieci na wysypiskach nie maleją, a wciąż się powiększają. Można uznać, że segregacja śmieci daje im następne życie. Odpowiednio posortowane odpady można przerobić na nowe przedmioty, co ma ogromne znaczenie dla skażonej planety. Następną bezdyskusyjną korzyścią sortowania jest także ograniczenie wytwarzania szkodliwych gazów do atmosfery, i znaczne oszczędności na energii. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza mniejsze ich wykorzystywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Nie można również zapominać o następnych pokoleniach – choćby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z jak najmniejszą liczbą szkodliwych śmieci.

Co trzeba wiedzieć o sortowaniu śmieci?

Od pewnego okresu segregacja śmieci w naszym kraju jest obligatoryjna. Jednak żeby miała ona sens i była skuteczna trzeba robić to odpowiednio. Kraje Unii Europejskiej wprowadziły segregację odpadów wiele lat temu. Niektóre robią to dokładnie, inne muszą trochę to poprawić. Takim wzorem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia ponad 70 % odpadów. Dla porównania w naszym kraju wynik ten wynosi jedynie 30 %. Chociażby z tego powodu należy nauczyć się jak robić to dobrze. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wrzucać do pojemnika na szkło, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do pojemników z papierem nie można wrzucać otłuszczonego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek lub butelek warto wcześniej je zgnieść, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Wiele opakowań zawiera informację z czego były wyprodukowane i do którego pojemnika je wyrzucić. Takim przykładem może być np. karton po mleku, który sporo osób wyrzuca do pojemnika na papier, podczas gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się systematycznie – zazwyczaj co tydzień, czasami częściej zależnie od potrzeb.

Gdzie należy wyrzucać szkodliwe odpady?

Sortując śmieci powinniśmy je rozdzielać między pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co zalicza się do odpadów szkodliwych? Nie każdy jest świadomy tego jak często ma do czynienia ze śmieciami szkodliwymi takimi jak: akumulatory i baterie, wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne i elektryczne, opakowania po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny musimy oddać go do specjalnych punktów zbierających elektrośmieci. Znajdują się one w każdym większym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że wybrane miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika, które ustawiane są w dużych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Należy pamiętać, że pewne substancje znajdujące się w lekach mogą być niebezpieczne dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. Najłatwiej jest je oddać do apteki, gdzie znajdują się specjalne kosze, ewentualnie oddać farmaceucie. Szkodliwym odpadem są także odpady medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach powstają one w niewielkiej skali, i trzeba je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego gromadzenia śmieci. Na pewno sytuacja inaczej wygląda w przypadku szpitali czy przychodni, gdzie takich śmieci powstaje dużo więcej. Wtedy wywóz odpadów może być dokonywany przez specjalną firmę.