jaki pixabay 220
Inne

Wieńce oraz wiązanki na pogrzeb – w jaki sposób powstają? Dlaczego tyle kosztują?

Dobór właściwych kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego człowieka takie momenty, gdy słowa nie są w stanie wyrazić tego co czujemy. Jedną z takich sytuacji jest pogrzeb przyjaciela. Wieńce są wówczas przepięknym sposobem, by wyrazić swoje uczucia. Wyrażają ubolewanie oraz wspomnienie po tych, którzy odeszli. 

Niezwykle istotną kwestią jest wybór właściwych kwiatów na pogrzeb. O wyborze kompozycji na grób bądź na pogrzeb decyduje wiele czynników takich jak relacja, jaką się darzyło zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne gusta. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są szczegółowe a także dokładne ustalenia, aby florysta był w stanie zrealizować sumiennie taką kompozycję, jaką się od niego oczekuje, zwłaszcza, że tego typu wyroby florystyczne nie są najtańsze. 

W Polsce zostało przyjęte, że na pogrzeb przynoszone są kompozycje żywe. Choć w niejednej kwiaciarni nie brak wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych roślin, które często prezentują się tak samo nieźle, co żywe egzemplarze, ich zamawianie nie jest zalecane. Nie ma precyzyjnie ustalonych reguł, które wskazują, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie ma przynieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Należy jednak na spokojnie rozważyć tę kwestię oraz zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień więzi z nieboszczykiem. Najbliższa rodzina i przyjaciele zamawiają największe wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi koledzy powinni zdecydować się na niewielkie, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi kwiatami na pogrzeby są kalie toteż właśnie one zostają z reguły wybierane na kompozycje funeralne, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy robieniu kompozycji na grób zastosować inne rodzaje kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy będą to chryzantemy, goździki, róże czy inne gatunki. Wybór kwiatów powinien zależeć od upodobań bliskich, podobnie jak wybór koloru wstęg żałobnych. Szacując koszt kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Liczy się lokalizacja kwiaciarni – te w dużych miastach są zazwyczaj droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Ważny jest też prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu wpływa przede wszystkim rodzaj kwiatów, ich liczba i dostępność. Im mocniej popularna roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, złocienie, róże – zapewniają nam duże oszczędności. Na cenę ma również wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy sami czy ma być doręczona na ceremonię pogrzebową. Zakłady w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim nabywcom. 

Czy istnieje różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób należą wieńce i wiązanki, które odróżniają się sposobem rozmieszczenia kwiatów, rozmiarem i kosztem.

Przyjęte jest, że najbliższa rodzina decyduje się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Kompozycja ta charakteryzuje się kształtem. Kwiaty układane są tutaj najczęściej na formie koła lub łezki, umieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dosyć sztywny i odporny, rośliny są tutaj ułożone w niezmienną kompozycję, dopełnione zielonymi wstawkami oraz zakończone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są bardzo duże, do ich wykonania używa się różne gatunki roślin. W sumie wykorzystuje się tutaj nawet parędziesiąt sztuk roślin. Stąd również wynika cena takiej kompozycji. Zależnie od wielkości może ona kosztować parędziesiąt, a nawet paręset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieznacznie zaoszczędzić.

Innym rodzajem kwiatów składanych na grobowcach są wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które będą równocześnie znacznie tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich stworzenia wykorzystuje się bardzo często paręnaście sztuk kwiatów, co automatycznie zniża cenę. Wiązanki pogrzebowe mogą być małe, średnie lub dość duże i to oczywiście wpływa na ich koszt. Ceny wiązanek zaczynają się już od 40 złotych. Szczecin, podobnie jak i większość miejscowości w Polsce umożliwia szeroki wybór kompozycji na grób wykonanych z dowolnych kwiatów, jakiejkolwiek wielkości oraz dostosowanych do zasobności zamawiających. Obojętnie, jakie formy wybierzemy, musimy pamiętać, że są one jedynie symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy mniejsza wiązanka lub pojedyncza róża – wszystkie formy sprawdzą się tak samo dobrze. Tym, co naprawdę jest ważne, to nasza pamięć oraz znak, który wykonywany jest w kierunku zmarłego oraz jego najbliższych.