jak pixabay 261
Ogród i balkon

Wiązanki pogrzebowe – jak długo się utrzymują?

Odejście bliskiej osoby to zawsze ciężkie momenty. Wiąże się to z przemyśleniami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Ceremoniom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które praktykuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym światem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który uczestnicy pogrzebu składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Kto przygotowuje wiązanki pogrzebowe?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu cząstka prawdy? W naszej kulturze przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj okraszane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami stosowanymi w branży funeralnej. Mają one być znakiem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Uosabiają one także żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po danym czasie więdnie – zatem wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Uplastyczniają cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zamówienie przygotowują kwiaciarnie. Kompozycje wykorzystywane na pogrzebach cechują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo motywować do zadumy.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych rozmiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak również obficie zdobione kompozycje. Występuje także tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wiązanki pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy

Do tworzenia wieńców pogrzebowych najczęściej stosuje się kwiaty o dość wyważonym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość złożonym procesem, który wymaga od twórcy dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i powstają na floretach lub iglastych gałązkach.

Do przygotowanego podkładu przyczepia się rośliny – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, kształtem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można położyć na grobie, ale też włożyć do wazonu.

Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Jednym z skutków pochówku, jest zasypanie grobu kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Jest tradycja, która mówi o okresie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez stałego dostępu do wody po znacznie krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Ze względów praktycznych wobec tego, usunięcie kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż mówi tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do porządku po uroczystościach pogrzebowych.