przeciwsonecznych pixabay 51
Ogród i balkon

Targi branż rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych

Międzynarodowe targi rolet i bram organizowane są okresowo co 3 lata w Stuttgarcie. Jest to bardzo ważne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców ze wszystkich krajów świata. Targi te odbywają się na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję odwiedza ponad 65 000 odwiedzających ze 140 krajów. Producenci pokazuja najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi a także wielu innych. Warto wiedzieć, że część producentów czeka z pokazaniem swoich najnowszych produktów właśnie na targi w Stuttgarcie. Pawilony targowe położone są w pobliżu lotniska i autostrady, co pozwala uczestnikom na łatwe dotarcie na wydarzenie. Większość firm, które wystawiają tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Bogaty program ramowy targów jako klucz do sukcesu

Program targów rozpoczyna wręczenie nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem programu są pokazy Młodych Talentów, a także R+S Update, Forum Bram i Drzwi, prezentacja Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki wsparciu organizacji partnerskiej zorganizowane zostały także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Należy zaznaczyć, że program ramowy urozmaicono o specjalne imprezy zaadresowane do określonych grup docelowych. Z całą pewnością targi w Stuttgarcie są sposobnością do pogłębienia branżowej wiedzy i wymiany doświadczeń ze specjalistami w obrębie rolet okiennych, markiz, oraz drzwi. Grafik jest starannie ułożony, aby jak najdokładniej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Goście mogą na żywo poznać nowości w branży, oraz przyjrzeć się rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Nowości w organizacji targów?

Zeszła edycja targów miała miejsce w 2018 roku. Zmieniono wtedy miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej przestrzeni wystawienniczej. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje nowości, co więcej w Rothausapark zorganizowano ekspozycje wyjątkowe poświęcone szczególnie tej branży. Najnowsze systemy w branży są na tyle elastyczne, że można je zastosować prawie w każdych rozwiązaniach architektonicznych, oraz odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Na pewno wart uwagi jest także dział „Smart Home”, na którym odbyło się wiele wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. eksperci od systemów antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Na każdy dzień targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • ochrona antywłamaniowa,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż nowych rozwiązań.

Dzięki temu każdy z tych tematów mógł być szczegółowo omówiony. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Na wystawie w 2018 roku po raz pierwszy odbył się ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest z całą pewnością okazją do wytyczenia pewnych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są coraz szybsze, bardziej zautomatyzowane oraz są inteligentne. Obecnie rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną domów. Także bramy nie pozostają w tyle pod tym względem. Dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są także bardziej komfortowe. Bez wątpienia istotnym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwsłoneczne, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w zestawieniu z nowoczesną techniką. Na pewno i w tym przypadku nie zapomniano o niezwykle istotnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność polskich producentów na targach 

Targi w Niemczech są niewątpliwie wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich najważniejszych polskich producentów rolet, drzwi oraz markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku przybyła liczna grupa polskich dziennikarzy, gości oraz wystawców. Swoją ofertę innowacyjnych rozwiązań zaprezentowało wówczas aż 39 polskich firm.

Targi w 2021 roku zostały odwołane

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki zwiększeniu powierzchni wystawowych. Kolejna edycja została zaplanowana 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane ze względu na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po długich dyskusjach z najistotniejszymi producentami, partnerami targów a także ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Pomimo tego w zaplanowanym terminie miała miejsce elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła producentom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń pomiędzy wystawcami i odwiedzającymi.

Wyjazd na targi dla zwiedzających

Targi w Stuttgarcie od wielu lat cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem gości i producentów. Jest to duże wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w branży osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi a także wielu innych. Regularnie co trzy lata wystawcy z całego świata spotykają się, aby zaprezentować innowacyjne rozwiązania w branży. Jednakże wyjazd na takie wydarzenie może być kłopotliwy, z tego powodu można skorzystać z oferty firm organizujących tego typu wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno gość, jak i producent. Wówczas można mieć pewność, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą dobrze zaplanowane od a do z. Dzięki temu wystawca może skupić się na prezentacji wyrobów, a nie na planowaniem transportu czy noclegu.