gres pixabay 247
Wykończenie

Remont łazienki – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto przynajmniej raz mierzył się z remontem łazienki stanął przed wyborem odpowiednich płytek. Warto pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, dlatego powinien być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, powinny być doskonałej jakości. W przypadku łazienki istotne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale także właściwymi parametrami, przez wzgląd na dużą wilgotność. Jak dobrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym właściwie należy się kierować? Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. W przypadku łazienki można wybrać gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zmoczeniu staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi cechami. Jest to materiał idealny do wyremontowania łazienki, pod warunkiem, że znajdziemy taki o odpowiednich parametrach.

Płytki z terakoty – jakie wybrać?

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Warto, że parametry techniczne płytki z terakoty są zdecydowanie słabsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na ścieranie, ale silniejsze uderzenie może spowodować pęknięcie. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co dobrze się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może przyczynić się do uszkodzeń w przyszłości. Terakota była wyjątkowo popularna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota ma kilka klas ścieralności, co umożliwia dobrać właściwy materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, oraz pomieszczenie. Wyższością terakoty nad gresem jest na pewno to, ze posiada ona zdecydowanie więcej wzorów i kolorów. Terakota często układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Glazura – co to jest?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura jest surowcem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w szorowanie środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, z tego powodu dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to materiał, wykorzystywany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Czym wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym kryterium przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest polecana na podłogach. Warto także wziąć pod uwagę to, że w łazience często jest mokra podłoga, dlatego płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać dobrze dobranych do stylu łazienki. Na rynku jest tak szeroki wybór, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Można wybrać się do sklepu, w którym specjaliści zaproponują najlepsze rozwiązanie. Takie miejsca są się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego poszukujemy można je kupić także przez internet.