Fotowoltaika staje się obecnie coraz chętniej wybierana. Jest to nie tylko wyjątkowo przyjazne dla środowiska, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można dużo zaoszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej. Aby jednak instalacja odpowiednio działała, powinna być przede wszystkim przemyślana. Z tych powodów właśnie takie ważne jest wcześniejsze zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Od czego powinno się zacząć montaż fotowoltaiki?
Partnerem artykułu jest przedsiębiorstwo technit.pl – fotowoltaika Gdańsk.
Projekt instalacji fotowoltaicznej skrojony według potrzeb
Bardzo ważne jest, aby projekt instalacji fotowoltaicznej był dopasowany do potrzeb mieszkańców oraz parametrów budynku. Powinien on zawierać parametry techniczne budynku – stan i rodzaj pokrycia dachu. Pracownicy zajmują się rozrysowaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątami nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się także parametry terenowe – między innymi ekspozycja na promienie słoneczne. Niezwykle istotne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, gdyż od niej zależy wielkość instalacji. Brane pod uwagę jest zarówno dotychczasowe zużycie energii, jak i przewidywane wydatki.
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych – czy warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Na początku powinno się zaznaczyć, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej nie jest prostym zadaniem. Samodzielne zabranie się za to nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem – wymaga mnóstwo czasu i zaangażowania, a także fachowej wiedzy.
Znacznie wygodniejsze będzie skorzystanie pomoc firmy fotowoltaicznej. Pracownicy podejdą do zagadnienia kompleksowo, a klient nie musi ingerować w tworzenie instalacji. Najlepsza ekipa skróci czas realizacji instalacji. Dzięki wykwalifikowanym fachowcom można mieć gwarancję, że wykonana instalacja będzie wysokiej jakości. Projekt zostanie dopasowany do wszystkich wymogów terenowych czy technicznych.
Jak wykonywany jest projekt instalacji fotowoltaicznej?
Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich potrzeby oraz aktualne zużycie energii elektrycznej. Na tej podstawie określą zużycie energii oraz zaprojektują najlepszą instalację. W czasie planowania układu paneli fotowoltaicznych pracownicy uwzględnią straty z powodu zacienienia. Na projekcie będzie rozpisany układ przewodów i wpięcia do instalacji elektrycznej wewnętrznej. Projektant określi miejsce umieszczenia falownika.