go pixabay 698
Ogród i balkon

Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?

Dziki znane są ze swoich wielkich rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko całkiem często spotykane. W poszukiwaniu pożywienia wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe efektywnie je powstrzymują.

Co można zrobić aby ochronić swój majątek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka sposobów.

Dziki niszczą Twoje uprawy? To rozwiązanie pomoże się z nimi uporać

Za najlepszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się postawienie należytych urządzeń barierowych. Można spotkać wiele rodzajów barier. Żeby efektywnie postawić się dzikom ogrodzenie musi być mocne.

Dlatego, powszechnie w obszarach obficie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych gospodarstwach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego rodzaju barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem okazują się ogrodzenia betonowe.

Jak bezpiecznie obchodzić się z dzikiem?

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Trzeba unikać gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany obszar. Huki mogą być pomocne w wyganianiu zwierzęcia.

Nie prowokuj

Kiedy zamieszkujemy terytoria, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą przyciągać dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo dobrze potrafią sobie radzić z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z specjalistą. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.