co pixabay 90
Ogrzewanie

Pompa ciepła – po co nam jest potrzebna?

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii a także mała cena całej instalacji. Nie zapominaj aby kupować produkty jakościowe takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego służy pompa ciepła?

Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. Jest to również ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła jest mało temperaturowym urządzeniem grzewczym, który czerpie energię znajdującą się w ziemi, powietrzu oraz wodzie. Jej efektywność i ekonomiczne działanie jest uzależnione od starannego wyboru źródła ciepła.

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na stałych przemianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu oraz skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania jest podobny do działania lodówki lub klimatyzacji samochodowej. Parownik z reguły posiada czynnik roboczy, który ulega odparowaniu, odbierając ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para zostaje zassana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej postaci trafia do skraplacza, a tam gorący i sprężony czynnik ulega rozprężeniu oraz od razu ulega schłodzeniu oddając ciepło do wykorzystania. Pompę ciepła zasila się przez sprężąrkę wzbogaconą o silnik elektryczny.

Pompy ciepła – rodzaje

Rozróżnia się je na podstawie sposobu pozyskiwania oraz przekazywania energii.

  • woda – ciepło jest pozyskiwane z gruntu, przy pomocy wymiennika który zawiera roztwór glikolu.

  • woda w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, natomiast skraplacz oddaje ciepło również do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewany jest powietrzem, natomiast skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji zasilającej centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane za pomocą powietrza, a ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy nawiewu wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody, z kolei do pomieszczeń przekazywane jest poprzez ciepły nadmuch.