rozwizanie pixabay 809
Bez kategorii

Piec na pellet czy ekogroszek? Które rozwiązanie wybrać?

W ostatnich latach niezwykle często można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, co jest lepsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest jakkolwiek przejrzysta i bardzo ciężko powiedzieć, które z tych rozwiązań jest lepsze. Warto jednak zapoznać się z ich cechami i dobrać taki rodzaj ogrzewania budynku, który pasuje do naszych preferencji oraz potrzeb. 

Ekogroszek kontra pellet drzewny – czym się różnią?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Wszystko dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnorakich elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się nade wszystko jego wydajność, ale również gwarantowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczący sposób na środowisko, w przeciwieństwie do trochę bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania budynków. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkiego granulatu – stąd też jego nazwa. Rozwiązanie to charakteryzuje się przede wszystkim wysoką kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można również narzekać na ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

Wybór należy do Ciebie!

Podsumowując – nie jesteśmy w stanie określić, czy lepszym rozwiązaniem jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami w zasadzie się nie różnią, uzupełniają się również pod względem wad oraz zalet. Przez to niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?