wgiel pixabay 149
Bez kategorii

Pellet czy węgiel – na co postawić?

Przed tym wyborem zostaje postawionych duża ilość ludzi, opinie są podzielone, a pośród odbiorców znajdą się zwolennicy zarówno pelletu, ekogroszku jak i tradycyjnego węgla. jaki czynnik sprawia że wybór jest taki trudny a zdania podzielone? Dziś przedstawimy Ci plusy jak też wady tych metod opału.

Pomoże Ci to zdecydować, która forma opału będzie dla Ciebie najlepsza. Polecimy Ci również często wybieranych, zaufanych producentów oferujących najwyższej klasy produkty opałowe. By dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten artykuł.

Co jest bardziej opłacalne – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu miażdżącą przewagę w tej kwestii miał węgiel. Jako tradycyjny materiał opałowy przez długi czas wiódł prym i zyskał sobie wielu zwolenników. Jednakże w ostatnim czasie popyt przechyla się na korzyść alternatywnych metod opałowych jak na przykład pellet. Po podwyżce cen za węgiel używanie go nie jest już tak przystępne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od nowych metod.

Właśnie ze względu na koszta pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaproponować tańszą cenę. Pellet wytworzony jest trocin które zostały po produkcji, zostają sprasowane w finalny produkt. Jest to mniej utrudniony oraz tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego bądź kamiennego a a do tego bardziej ekologiczny, gdyż zużywa się odrzuty. Tworzenie pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki drzew czy wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w wypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najbardziej wydajną metodę opałową. Wartość opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego jakości. Zwykle im więcej zapłacimy , tym lepszy węgiel dostaniesz. W tej kwestii pellet niewiele jednak odbiega od tradycyjnego  środka opału takiego jak węgiel. Udoskonalając sposób produkowania dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator dali radę uzyskać wartość opałową porównywalną z węglem a przy tym bardziej pewną, zawsze wiesz czego możesz się spodziewać po produkcie, jaki kupujesz. 

Ilość popiołu

W ostatniej konkurencji niekwestionowanym zwycięzcą został pellet. Jest to zdecydowanie bardziej czysty oraz bardziej wygodny sposób opału niż węgiel. Zawartość odpadów w wyniku spalania pelletu jest wyjątkowo niska i osiąga zaledwie 1%, w sytuacji spalania węgla dobiegać może od 5 do 10 %. Powyższe liczby ukazują masę nieczystości, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ogrom pozostałości po spalaniu to również wpływ na atmosferę i jakość powietrza. Palenie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie ma w takim razie żadnego powodu, by wybrać tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy podczas codziennego używania, ale też węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po naszym artykule podjąłeś już decyzję, która forma opału jest dla ciebie lepsza, zapraszamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Olczyk, Olimp, Stelmet bądź Trak, których produkty możesz nabyć w PPHU Peleton.