panele pixabay 647
Fotowoltaika

Panele słoneczne- zasady uzyskania dofinansowania w Gdyni

Ostatnio coraz częściej można zetknąć się z reklamami fotowoltaiki. Czym one są? I skąd tak duża ich popularność? Fotowoltaika wbrew niektórym opiniom nie są złożonym urządzeniem. Krótko mówiąc ich najważniejszym zadaniem jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadwyżki energii istnieje możliwość wysłania jej do  elektrowni. To jest powód dla którego coraz więcej właścicieli domów, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowym bodźcem napędzającym popyt na fotowoltaikę są programy zapewniające dofinansowanie na ich zakup. 

Minusy i zalety paneli słonecznych

Przed decyzją o zainstalowaniu fotowoltaiki warto przeanalizować wszystkie za i minusy, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie uwarunkowania. Nie można zapomnieć, że panele powinny być instalowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać cienia.
Pierwszym i głównym plusem paneli słonecznych jest niewątpliwie to, że jest to ekologiczne źródło mocy. Mając własne panele słoneczne na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju niezależność od podwyżek cen za prąd,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Oczywiste jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji posiadania więcej energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w czasie mniejszego natężenia światła.  Niewątpliwie zwiększona sława paneli wynika z programów dofinansowujących ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej wady?
Niewątpliwie ich koszt. Pomimo ulg podatkowych i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja energii uzależniona jest od  ilości dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o fotowoltaice można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego warto rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele słoneczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne, warto rozważyć jaką instalację wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać odpowiedniej, ponieważ panele fotowoltaiczne są na pewno zakupem na lata. Ważne, aby były solidne i dobrej jakości, nie bez znaczenia jest odporność na warunki atmosferyczne. Są to czynniki, które przemawiają za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto zainwestować więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po krótkim czasie. Znaczący wpływ na ich trwałość mają nie tylko surowce z jakich są wykonane, ale także właściwy ich montaż. Niewłaściwie zamontowane panele przyczyniają się do problemów, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest bez zarzutu.  

Dofinasowanie paneli słonecznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z wyższych poziomów nasłonecznienia w Polsce, dzięki czemu na wytworzenie odpowiednich ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto inwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dofinansowania miejskie na montaż paneli fotowoltaicznych. Można tutaj otrzymać dotację nawet 25procent wartości inwestycji. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dotacji do tego zakupu. popularność jest tak duża, że z pewnością nie każdy da radę z niego skorzystać. Ponadto istnieje również opcja uzyskania pieniędzy z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dotacji jest nieco większa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą zaciągnąć nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych warunkach. 
Źródło: Sollab – panele słoneczne w Gdyni