s pixabay 878
Inne

Olejki eteryczne – jakie są sposoby ich łączenia?

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z różnych elementów roślin (jest to zależne od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Stają się one co roku bardziej rozpoznawalne i dlatego właśnie jest ich na rynku już bardzo wiele. Dla wielu z nas stanowią źródło odporności i zdrowia (szczególnie dla naszych górnych dróg oddechowych) i perfekcyjnie sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (zwłaszcza dzięki walorom zapachowym). Tak właśnie możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie plusy przyniesie nam łączenie olejków eterycznych?

Jest wiele sposobów na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Jaki jest tego skutek? Poza walorami zapachowymi, które możemy dostosować do osobistych preferencji, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie działania aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, kiedy połączymy ze sobą oleje o bliźniaczych lub bardzo podobnych właściwościach. Wiele oczywiście zależy od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i co jest dla nas najważniejsze. Dokładne dobranie olejków do indywidualnych potrzeb da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

Jak łączyć olejki eteryczne?

W zależności od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków trzeba pamiętać o kilku szczególnych warunkach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie łączyć ze sobą różne typy olejków:

  • Najlepiej będzie, gdy olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
  • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie szalejmy zbyt mocno – lepiej będzie, gdy zaczniemy od mniejszej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, by poczuć się pewnie w odpowiednim ich łączeniu.
  • Jeśli chcemy używaćolejków w zakresie leczniczym nie zapominajmy o tym, by dopasować je w taki sposób, aby ich właściwości się nawzajem dopełniały.
  • W momencie gdy pragniemy stworzyć, trwalszy i różnorodny zapach pamiętajmy o łączeniu olejków tak, aby współgrały ze sobą pod względem trwałości – bardzo dobrze jest mieszać olejki o krótszym czasie utrzymywania z tymi, które utrzymują się dłużej.

Popularne połączenia olejków eterycznych

Dużo ludzimyśli, które olejki eteryczne perfekcyjnie się ze sobą łączą. Zastanówmy się, więc na najpopularniejszych, szanowanych i działających połączeniach. A są nimi:

  • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
  • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
  • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
  • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
  • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
  • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
  • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
  • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
  • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej wymienionych połączeń jest znane oraz sprawdzone.Należy dostosować aromaty oraz każde kompozycje do indywidualnych wyborów. To pozwoli nam odczuć najwięcej przyjemności oraz zalety korzystania z olejków eterycznych. Nie zapomnijmy, iż najistotniejsza w procesie zakupu i mieszania olejków stanowi osobista przyjemność.