w pixabay 221
Wykończenie

Okna drewniane w modernistycznym budynku? Jak to zrobić?

Nie da się zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój urok. Drewno jest materiałem, który pozwala uzyskać naprawdę ładny wizualnie efekt. Okna drewniane są produktem stosunkowo drogim i wymagającym należytej konserwacji. Ich obróbka jest również wymagającym czasu zajęciem.

Mimo ceny i wymagań jakie drewno nakłada na właściciela, wciąż nie brakuje chętnych na tego rodzaju rozwiązanie.

Dziś, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem architektonicznym, trzeba dużo fantazji by dopasować drewniane okna do całościowego wyglądu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się głównie ze starszymi budynkami. Jednak mogą się również elegancko komponować w nowoczesnym budownictwie.

Jak dopasować drewniane okna do domu?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Zwraca się uwagę na niestandardowe formy. Posiadacze mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze nasłonecznić do domu. W tym celu stosuje się dużo szkła i tworzy przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia też ekologię i zapotrzebowanie energetyczne(ą) domostwa. Ważne jest to z jakich materiałów i przy użyciu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny materiał mogłoby się dobrze wpasowywać w ten trend. Przecież jest bezemisyjne i w stu procentach naturalne. Jednak charakterystyczne kolory i faktura, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wiedzieć już na etapie projektowania, że chcemy posiadać drewniane okna. Wtedy całość można opracować w taki sposób, aby cel ten zrealizować.

Modernistyczne budowle i oldschoolowe wykończenia – jak je połączyć?

Obecne budownictwo często opiera się na tworzywach sztucznych. Można z nich wyprodukować przedmioty i dodatki o dowolnym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które wstawia się do nowo wybudowanych domach najczęściej są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po wstawieniu.

Kiedy wymarzymy sobie okna drewniane jako zwieńczenie naszego budynku, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zaaranżować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego dopasowując okna drewniane należy wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny mieszkania.

Okna drewniane? Porozmawiaj ze stolarzem oraz architektem

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skonsultować się z specjalistą. Osoby zajmują się architekturą zawodowo z pewnością będą zdolni doradzić satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zazwyczaj pracownicy tego sektora mają w głowie kilka różnych rozwiązań na realizację projektu. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich spojrzeniem.