pixabay 982
Fotowoltaika

Niesamowite panele fotowoltaiczne – nietypowe miejsca montażu

Fotowoltaika – zatem co to są panele słoneczne?

 Instalacja fotowoltaiczna pozwala na konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Za jej sprawą otrzymujemy bezpłatny prąd przykładając się do ochrony Ziemi. Można go wykorzystywać w danym momencie do ogrzewania wody i budynku, składować, a nawet sprzedawać. Swoja elektrownia fotowoltaiczna uniezależnia od podwyżek cen energii a także warunków na rynku energetycznym. Fotowoltaika nie wiąże się z degradacją ekosystemu, toteż jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, zapewniające brak emisji niezdrowego dwutlenku węgla. 

Rzetelny montaż fotowoltaiki zawsze odbywa się w zgodzie z obowiązującymi wymogami technicznymi, kryteriami podłączenia oraz dokumentacją techniczną. Przed przystąpieniem do zlecenia montażu paneli fotowoltaicznych warto zlecić badanie fotowoltaiczny. Podczas badania fotowoltaicznego należy:

  • wyliczyć zużycie prądu i na tej podstawie dobierać odpowiednią moc konstrukcji fotowoltaicznej,
  • rozważyć perspektywy montażowe,
  • sprawdzić zakres zacienienia pokrycia dachowego lub terenu.

Słoneczny prąd fotowoltaiczny jest znakomitym źródłem energii odnawialnej i jest wiele powodów, dla których opłaca się zacząć czerpać z dobrodziejstw, jakie ona niesie. Panele fotowoltaiczne stały się proste w utrzymaniu a także będą działać przez długi czas.

Aktualnie w Polsce jesteśmy w stanie zaobserwować popyt na fotowoltaikę, szczególnie w takich województwach jak: Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie a także Mazowieckie jak również w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Grudziądz.

Na fotowoltaikę w Grudziądzu możemy otrzymać dofinansowanie przeznaczone dla ochrony środowiska. Nieustannie mówimy o degradacji środowiska, toteż fotowoltaika cieszy się sporym uznaniem władz państwowych. Grudziądz corocznie ma do zaoferowania dofinansowanie na fotowoltaikę z pieniędzy własnych. Dzięki dofinansowaniom montaż zwraca się o wiele szybciej a perspektywy zamontowania paneli jest zdecydowanie więcej. 

Gdzie montowane są panele fotowoltaiczne? 

Zostaliśmy przyzwyczajeni do klasycznego wyglądu farm fotowoltaicznych. Rzędy ogniw fotowoltaicznych ustawione w symetryczny sposób spoglądają w słońce, czasem śledząc jego lokalizację. Tego rodzaju uporządkowane instalacje montowane są na ziemi lub na pokryciach dachowych. nierzadko instalacjom fotowoltaicznym wytyka się naruszanie estetyki okolicy albo rażącą przemianę bryły nieruchomości. A co, jeżeli panele fotowoltaiczne można spożytkować jako fragment dopasowany do okolicy? 

W Chinach została stworzona ogromna farma fotowoltaiczna składająca się z tysięcy paneli okrywających szczyty oraz doliny gór Taihang. W pierwszej kolejności można odnieść wrażenie, że patrzymy na szklaną ścianę jednego ze współczesnych wieżowców. Parę chwil później wiemy już, że to odczucie jest złudne. Chińskie władze zainstalowały na tym terenie panele słoneczne zdolne generować aż 321 megawatów energii rocznie. Docelowo farma fotowoltaiczna zredukuje wytwarzanie CO2 o 251 000 ton w każdym roku.

Również w Chinach zbudowana została farma, która własnym wyglądem przypomina olbrzymią pandę. Chińskie władze planują budowę 100 takich farm w całym kraju, bo to właśnie panda kojarzona jest najmocniej z tą częścią świata.  

Amerykańskie sklepy należące do grupy Target montują panele w kształcie swojego znaku firmowego. Identyczne rozwiązanie zastosowała kosmiczna firma Elona Muska SpaceX. Ich logo został ułożony na dachu siedziby w Kalifornii. Również w USA a także w Kanadzie coraz częściej dachy kościołów są wyposażone w panele fotowoltaiczne które ułożono w niezwykle kreatywny sposób, a dokładnie tak, aby tworzył się z nich krzyż. Takich przykładów z całego świata można podawać bez ograniczeń a wyłącznym ograniczeniem podczas montażu paneli jest nasza fantazja. 

W Polsce od niedawna dodatkowym rozwiązaniem na montaż paneli są pływające farmy fotowoltaiczne. Co prawda w Polsce dopiero raczkują, lecz na świecie budowane są już od parunastu lat. Rozwój pływających farm fotowoltaicznych intensyfikuje się, więc w naszym kraju też będzie ich coraz więcej.

Pływająca fotowoltaika jest bardziej wydajna, gdyż pozwala wyeliminować ewentualnie zmniejszyć zacienienie oraz liczbę zanieczyszczeń opadających na panele. Z kolei woda zmniejsza temperaturę otoczenia, co przekłada się na pracę paneli z większą wydajnością. Także modułowy sposób montażu – przy pomocy pływaków zaczepionych do dna – daje łatwiejszą realizację obiektu aniżeli w przypadku lądowych farm fotowoltaicznych.