dziaa pixabay 513
Ogród i balkon

Linia nawadniająca – jak długo powinna działać?

Każdy właściciel ogrodu, chce żeby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby uzyskać zamierzone rezultaty trzeba mu zainwestować sporo czasu.

Cykliczne podcinanie krzewów i roślin, koszenie trawy czy nawadnianie – są to działania czasochłonne i potrzebujące uwagi.

Istnieją urządzenia, które dają możliwość przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Jak działa linia nawadniająca?

Poza oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi też najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem zużycia wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie cenione w nowoczesnych gospodarstwach. Spełnia swoją rolę zarówno przy dużych areałach, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie stosunkowo niewielkich dawek wody daje możliwość zaoszczędzić nawet do 40% mniej wody w porównaniu z innymi sposobami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą dociera do systemu korzeniowego roślin.

Ponadto, linia nawadniająca dzięki właściwie wydzielanym dawkom sprawia, że potencjalnie stosowane w ogrodzie nawozy są efektywniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło ziścić nasze oczekiwania trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać podlewanie ogrodu? To sprawa złożona.

Czy linia nawadniająca musi długo działać?

Okres pracy linii nawadniającej jest uzależniony od wielu czynników. Każdy ogród trochę różni się od pozostałych, zatem każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość zużywanej wody. Nie można przedobrzyć z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Przyjmuje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest całkowicie wystarczające.

Rozmawiając z zawodowcami często można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy moment na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, nie ma słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda szybciej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim właściwościom zapewnia ona utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia przez długi czas.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o radę fachowców. Zapewni to dobre działanie aparatury.

Kto pomoże nam zmontować linię nawadniającą?

Linia nawadniająca okazuje się jako efektywny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, i dalej obniżyć koszty. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne aktywności.

Planując montaż takiej linii warto skonsultować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni we właściwy sposób wszystko ustawić. Ich pomoc to również wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.