posiadania pixabay 822
Fotowoltaika

Korzyści posiadania paneli fotowoltaicznych

Od kilku lat bardzo wzrosła sława instalacji fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno pozyskiwanie energii ze słońca było abstrakcją, obecnie jest się to realne- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli fotowoltaicznych i pozyskiwać energię słoneczną. Instalacje takie posiadają wiele zalet, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak funkcjonują panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Czym jest fotowoltaika?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Obecnie ta metoda bardzo się rozwinęła i jest możliwość produkowania energii elektrycznej we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Wytwarzanie prądu z energii słonecznej to proces składający się z wielu etapów. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na znaczne zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który następnie przekazywany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni także funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale przystosowuje on produkowany prąd do parametrów sieci. Ponadto w razie wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, można go przekazać do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie zbyt mała, warto odebrać odesłany nadmiar z elektrowni. 

Fotowoltaika-  sześć najważniejszych zalet

Panele słoneczne posiadają zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Coraz więcej ludzi planuje ich instalację przede wszystkim ze względu na liczne dofinansowania umożliwiające zmniejszyć koszty zakupu paneli. Zalety tego sposobu wytwarzania prądu dotyczą głównie obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie właściwie korzyści możemy czerpać z paneli słonecznych?

Niższe rachunki za energię elektryczną

Jest to zdecydowanie najważniejsza zaleta wynikająca z montażu paneli fotowoltaicznych. Wytwarzanie własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależna jest od ilości dni słonecznych. Jeśli przydomowa elektrownia wyprodukuje za dużo prądu można wysłać go do elektrowni, aby następnie odebrać w okresie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach coraz więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za prąd- niezależność

Przydomowa instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen prądu. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele paneli słonecznych na pewno nie muszą się troszczyć ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować odpowiednią ilość prądu muszą zużyć duże ilości paliwa a także wody. W Polsce najważniejszym surowcem niezbędnym do produkcji energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są zupełnie nieszkodliwe. Ponad to do produkcji paneli używa się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. Podczas produkcji prądu nie są wydzielane żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na długie lata

Niewątpliwie decyzja o montażu paneli związana jest z wyjątkowo dużymi kosztami. Pomimo dofinansowań trzeba liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wyprodukowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niekorzystne pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych opadów, intensywnego gradobicia, oraz zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość w codziennym użytkowaniu

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w sytuacji jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie ma potrzeby również ich czyścić, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Dotacje do montażu paneli słonecznych

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej ludzi w inwestowanie w wytwarzanie energii elektrycznej, które jest bezpieczne dla środowiska, powstało dużo programów proponujących liczne dotacje. Programy identyczne w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dofinansowania są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie paneli, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania podatkowego.