porady pixabay 586
Ogrzewanie

Kominek gazowy wolnostojący – porady

Tworząc wymarzone zupełnie nowe pomieszczenie, np. duży pokój lub sypialnia za każdym razem pragniemy, żeby było dla nas pomieszczeniem, w którym zaznamy wytchnienia i spokoju po całym dniu. Kominek gazowy we wszystkich wnętrzach okaże się dobrym wyborem, gdyż jest funkcjonalnym elementem, dodającym charakteru i klasy. Widok płonącego ognia, ogrzewającego nasze mieszkanie albo dom zawsze stwarza niezwykle magiczną atmosferę.

Na co zwrócić uwagę, żeby zarówno dobrze się prezentował, jak i był bezpieczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb?

Jak rozpocząć swoją przygodę z wolnostojącym kominkiem gazowym?

Zakup odpowiedniego do swojego pomieszczenia kominka to nie wszystko. Plan zostanie zrealizowany wówczas, kiedy w 100 procentach opracujemy całą operację od A do Z. Pamiętajmy, że najważniejsze jest dobre przygotowanie. Zanim zdecydujemy się na kupno kominka zwróćmy uwagę, aby miejsce w którym będzie stał było odpowiednio uszykowane na jego montaż. Oto lista rzeczy, które trzeba zrobić przed zakupem:

  • Doprowadzenie instalacji gazowej, do odpowiedniego pomieszczenia – tam, gdzie stanie nasz nowy nabytek, z oczywistych względów musi pojawiać się również instalacja gazowa.
  • Według przepisów prawnych, każde urządzenie gazowe wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to niespodziewana zmiana, powinna zostać uwzględniona na aktualnych dokumentach. Projekt instalacji gazowe powinien być fragmentem projektu budowlanego.
  • Odpowiednie doprowadzenie rur z gazem oraz starannie zmierzona średnica rury (powinna ona wynosić maksymalnie 3-4 cale).
  • Odpowiednie przygotowanie komina (jeśli zachodzi takowa konieczność – nie zapominajmy, iż kominek może być zaimplementowany bez udziału komina w całym procesie. Wówczas jednak należy zadbać o odpowiednią wentylację przy pomocy przewodu) – to zadanie dla zatrudnionych przez nas fachowców.

Wszystkie te podpunkty, ogólnych przygotowań są bardzo ważne. Kilka z nich możemy zrobić sami, ale z reguły przedstawione czynności są wykonywane przez fachowców.

Design + wygoda

Kiedy wybieramy takie urządzenia należy się kierować nie tylko swoim poczuciem stylu, jak i funkcjonalnością. Dzięki temu, w jak szybkim tempie rozwija się branża wolnostojących kominków gazowych mamy całą gamę wzorów do wyboru. Mamy możliwość bez żadnych kłopotów dobrać design urządzenia do indywidualnych potrzeb oraz naszego wnętrza. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Dzięki temu mamy nie tylko ogrzane, ale i rewelacyjnie prezentujące się pomieszczenie. Kolejnym plusem jest, wygoda, którą zapewnia nam użytkowanie takiego rozwiązania jest nieoceniona. Nie musimy bowiem sprzątać pyłu i martwić się o zabrudzoną przez sadzę posadzkę. W końcu zapominamy o konieczności dorzucania drewna, wystarczy włączyć dopływ gazu i podziwiać piękno płonącego ognia. Dodatkowo czeka na nas dużo modeli, takie zapalane tradycyjnie i te, które możemy uruchomić przy pomocy pilota. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zawsze marzyły o komfortowym i urokliwym pomieszczeniu.

Jakie są plusy posiadania kominka gazowego?

Jest dużo zalet, które powodują, że coraz więcej ludzi podejmuje decyzje o zakupie kominka gazowego, zamiast tradycyjnego. Są to:

  • bezpieczeństwo – jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, przez które najczęściej wybieramy właśnie kominki gazowe wolnostojące zamiast klasycznych. Brak smogu i żadnych spalin w powietrzu naszym i naszej rodziny, a dodatkowo, nowoczesne modele posiadają profesjonalne systemy zabezpieczeń.
  • Zamiast drewna – wkłady kominkowe – w większości zrobione ze stali, przez co nie trzeba martwić się koniecznością ich czyszczenia. Co za tym idzie – zero popiołu i konieczności kolejnego sprzątania.
  • Banalnie prosta obsługa – rola użytkownika rozpoczyna się i kończy na podpaleniu (przy pomocy pilota lub tradycyjnie) i regulacja wielkości płomienia.
  • Znikoma awaryjność tego rozwiązania i brak konieczności regularnego i kosztownego czyszczenia przewodów kominowych.