na pixabay 344
Aranżacja

Kiedy warto postawić na plisy okienne?

Okna stanowią istotny punkt naszych mieszkań. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i gwarantują dopływ światła słonecznego, regulują też temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają gapiom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach montuje się różnego rodzaju dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety bądź zasłony chcemy też by całość dobrze wyglądała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze zazwyczaj będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety komponowały się z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one charakteryzują?

Z jakich akcesoriów możemy skorzystać dekorujac okna?

Rynek oferuje nam liczne ozdoby okienne. Obecna technologia pozwala na tworzenie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najdogodniejsze warunki do spania.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i eleganckie potrafią wpłynąć na oblicze całej(go) wystroju. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają i odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorakich tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które łączą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Plisy – wady i zalety

Warto poświęcić trochę uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na sposobie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować dwustronnie. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w dobrze wyglądającą harmonijkę. Jest to korzystne z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania materiałem pozwala, zależnie od potrzeb, zasłonić część lub całość wnętrza. Jest to rozwiązanie cenione również w miejscach użytkowych.

Wśród wad plis wymienia się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci występującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Co będzie najlepiej pasowało do okien w danym pomieszczeniu?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do użyteczności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa współgrała z resztą wystroju.

Bez wątpienia warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu spojrzeniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.