warszawie pixabay 986
Inne

Jakie sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w czasie epidemii

Sauna – warianty

            Wyraz sauna pochodzi z języka fińskiego. Z początkiem mianem tym określano rodzaj kąpieli branej w charakterystycznych drewnianych domkach znajdujących się na zewnątrz, blisko rozlewisk bądź rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do charakterystycznych miejsc, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny to nieduże pokoje używane do sesji cieplnych. W trakcie gdy łaźnie parowe okalają organizm gorącą parą, sauny to niewielkie pokoje, które nagrzewają się do bardzo wysokich stopni bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu jest niewysoki a temperatura powietrza pozostaje dostatecznie duża. 

            Dziś mamy możliwość korzystać z różnorakiego typu sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny można  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha innymi słowy zwana fińską to szczególnie przystosowane miejsce, które od wewnątrz wyłożone pozostaje drzewem. Drewniane ławy ustawione kaskadowo dają możliwość użytkownikom rozsiadać się na różnej wysokości. Podstawowym urządzeniem zabiegowym w saunie jest piec wyposażony w grzałki elektryczne, które rozgrzewają będące w nim kamienie. Są to specjalne kamienie, oddające temperaturę do wewnątrz sauny. Temperatura i wilgotność w pomieszczeniu sauny uzależniona staje się od wysokości. Najmniejsza temperatura znajduje się tuż nad posadzką, a najwyższa pod sufitem. Całkiem na odwrót sprawa przestawia się z wilgotnością, która najmniejsza jest pod stropem, natomiast najwyższa pod podłogą.

Kolejnym odmianą sauny będzie łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Miejsce to najczęściej nie jest stworzone z drewna. Wnętrze sauny parowej wykończone jest mozaiką. Z płytek ceramicznych są także ławy. Do środka doprowadzone są pasma, które doprowadzają gorąca parę, stwarzając klimat około 100% wilgotności. Przy tak dużej wilgotności, człowiek wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj zachowywana. 

Najnowszym typem sauny będzie sauna na podczerwień. Będzie to alternatywa dla sauny suchej, ale ma z nią jedynie jedną cechę zbieżną. zrobiona jest z drewna, a typowy piec zostaje zastąpiony promiennikami podczerwieni, które wytwarzają promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Podstawową cechą sauny jest na przemian przegrzewanie i schładzanie organizmu. Toteż zabieg ten można rozdzielić na dwie fazy – wygrzewania i schładzania. Na fazę ogrzewania powinno przeznaczyć się od 5 do 12 minut ale będzie to odrębna sprawa każdego człowieka. Kolejno występuje etap schładzania. Niezwykle istotny i nieodłączny detal korzystania z sauny. Stosuje się w tym celu przeróżne sposoby: zanurzenie w beczce z zimną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na świeże powietrze, nacieranie śniegiem oraz lodem a także korzystanie z chłodnego prysznica. Aby sauna miała maksymalne działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie pojedynczego seansu powinno się powtórzyć dwu lub trzykrotnie powyżej zaprezentowany cykl, czyli etap nagrzewania, chłodzenia i wypoczynek.

Kąpiel w saunie to rewelacyjny sposób na uwolnienie się od napięcia – zarówno fizycznego, oraz umysłowego. Rewelacyjnie oczyszcza ona ciało z toksyn, poprawia metabolizm, odnawia energię po wysiłku. Wpływ sauny w połączeniu z różnymi kosmetykami poprawia wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na ciało człowieka to tematyka szeregu opracowań, można jedynie nadmienić o jej zbawiennym działaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie rodzaje saun oferuje nam Warszawa? 

 W Warszawie znajdziemy dużo miejsc, gdzie mamy możliwość pójść do sauny. Stolica oferuje miejsca posiadające tylko wybrane sauny bądź takie, w których w swojej ofercie mają wszystkie osiągalne rozwiązania na rynku. Do wyboru mamy sauny zlokalizowane w uzdrowiskach, przy basenach a także jest sposobność wynajęcia sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa oprócz zwykłych pobytów w saunach ma także do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy dodatkowo podkręcają temperaturę o kilka stopni. 

  Sauny a rozprzestrzenianie się wirusa Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe należą do tych czynności, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy lecz masz obawy o swoje zdrowie znajdując się w niedużych, ograniczonych miejscach z innymi ludźmi sauny do użytku domowego – producent z warszawy to rozwiązanie wymarzone dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy jest w stanie złożyć zamówienie na saunę do domu. Sauna do domu to najczęściej sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je zrobić na niedużej powierzchni, gdyż dla pojedynczej osoby starczy już 1,5m2.