schodw pixabay 914
Wykończenie

Jakie drewno do schodów – poradnik

Schody są istotnym elementem komunikacyjnym pomiędzy poszczególnymi piętrami. Buduje się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy na temat używanych gatunków drewna. Warto pamiętać, że jest to długotrwała inwestycja dlatego należy kupować najtwardsze gatunki, aby stopnie wyglądały doskonale przez wiele lat. Aby tak się stało powinny być wykonane z dobrego surowca, i pokryte odpowiednim lakierem. Istotne jest również to, ile razy dziennie korzysta się z takich stopni. Na pewno rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie zazwyczaj są pokoje dzienne. Z tego powodu częste eksploatowanie potrzebuje znalezienia surowca jak najlepszej jakości. Istotne jest także lokalizacja schodów – te zewnętrzne powinny być znacznie bardziej wytrzymałe z uwagi na destruktywne działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy uważają, że drewno z którego wykonane są schody wewnętrzne nie ma aż tak dużego znaczenia, co odporny lakier. Właściwe wykończenie schodów wewnętrznych ma duże znaczenie nie tylko na ich trwałość, ale również na wygląd. Jak wybrać odpowiedni surowiec na schody? Czym się kierować kupując drewno na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Jak znaleźć drewno na schody wewnętrzne, aby było odporne i estetyczne?

Schody wewnętrzne odpowiadają także za estetyczny wygląd. Nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego wyglądu, dlatego tak ważne jest to, z czego są zrobione. Warto pamiętać, że schody są inwestycją na długie lata, przez co warto wybierać drewno idealnej jakości, aby uniknąć ewentualnych poprawek. Warto postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne także na ścieranie. Miękkie gatunki nigdy nie będą tak trwałe, również przy użyciu dobrego preparatu. Jakie drzewa zatem najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najczęściej wykorzystywanym materiałem są:

  • Klon i dąb – są to na pewno najtwardsze gatunki drzewa, doskonale nadające się na konstrukcję schodów. Drewno tych drzew charakteryzuje się świetnymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa wyjątkowo odporny na ścieranie. Idealnie sprawdzi się na schody w domach i mieszkaniach,
  • Buk – rozważając ten gatunek drzewa, trzeba przygotować się na stosunkowo wysokie koszty lakierów. Buk potrzebuje preparatów specjalnie dedykowanych temu gatunkowi.
  • Drewno egzotyczne – warto również wziąć pod uwagę niektóre gatunki drzew nie rosnące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Niektóre z nich są znacznie trwalsze niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też bardzo odporne na szkodniki, jednakże trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne jest trudniej dostępne, ale z pewnością można je znaleźć w niektórych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie drewno na schody zewnętrzne?

Jak wiadomo schody zewnętrzne muszą charakteryzować się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często eksploatowane, jak również podatne na zabrudzenia i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewno, które wykorzystuje się na tego typu konstrukcje powinno charakteryzować się wyjątkową odpornością na wilgoć – co nie będzie miało miejsca w przypadku drewna bukowego. Często używa się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Bez wątpienia odradza się w takim przypadku stosowania drewna brzozowego, czy stosunkowo taniego i popularnego drewna sosnowego. Bez wątpienia bardzo ważna jest również odpowiednia impregnacja stopni przy użyciu specjalnie do tego stworzonych preparatów. 

Jakie drewno dobre będzie w przypadku schodów betonowych?

Jeśli chodzi o schody betonowe wybór drewna jest znacznie większy, ponieważ za wytrzymałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni wówczas funkcję dekoracyjną. W tego typu schodach stosunkowo często jest stosowane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie ze względu na niską cenę. Warto jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, z tego powodu potrzebują właściwej ochrony co może na dłuższą metę jest  problematyczne. Ten sam problem ma miejsce z orzechem włoskim, który niestety ma krótką żywotność i potrzebuje odpowiedniej troski. Jeśli zależy nam na trwałości i doskonałej jakości również jeśli chodzi o schody betonowe warto postawić na wytrzymałe gatunki drewna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwych konserwacji w przyszłości. Bez względu na to jaki gatunek wybierzemy: trwały i drogi, czy miękki i tani, trzeba zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie drewna. Ważne, aby powłoka lakieru była odporna, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, oraz odpowiednio dobrana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów dobranych specjalnie do tego gatunku.