jak pixabay 638
Aranżacja

Jak tchnąć życie w stare meble?

Meble się starzeją, to naturalne, że z z upływem czasu tracą swój blask. Nie zawsze to jednak równa się konieczność ich wymiany. Stare meble można restaurować i nadawać im nowoczesną aranżację.

Ulubione krzesło po latach użytkowania jest w fatalnym stanie? Do tego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je odnowić. Można to zrobić w pojedynkę w domowych warunkach.

Odnawianie krzeseł krok po kroku

Praca twórcza nad odnową starego krzesła jest całkiem łatwa. Jednak jak wszystkie procesy wymaga ona planu i projektu. Należy przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w odnowie.

Po ocenie kondycji krzesła pierwszym etapem jest czyszczenie. Usunięcie wszelkich drzazg, gwoździ pozwala odświeżyć drewno.

Zdarcie wierzhcniej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny lub szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.

Bejce, które stosuje się do mebli nadają im trwałość, a także trwale zwiększają ich termin użyteczności. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba mieć na uwadze na detale i trudnodostępne punkty.

Jakich materiałów użyć remontując stare krzesło?

Oprócz pomysłu na nowy wygląd krzesła i niezbędnych narzędzi, należy też zgromadzić materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich efektywne zakończenie pracy nie będzie wykonalne.

Elementy drewniane

Bywa, że potrzebna jest wymiana elementów drewnianych. Warto rozejrzeć się czy w pobliżu nie prowadzi aktywności producent nóg drewnianych. Można też rozejrzeć się w internecie.

Elementy krzesła, które może nam zaproponować producent nóg drewnianych zazwyczaj cechują się dużą jakością i wytrzymałością. Często jest to praca rzemieślnicza.

Obicia i materiał

Krzesła często ozdabia się elementami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska tkaniną nadaje krzesłu końcowego smaku.

Nad kolorem i rodzajem obić warto pomyśleć już na etapie projektu. Płótna powinny być przemyślane i dopasowane do całościowego projektu.

Majsterkowanie potrafi być wspaniałym hobby. Renowacja krzeseł jest tego dowodem.

Twórcza praca rozwija nie tylko umysł, ale też oddziałowuje na nasz poziom satysfakcji. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wymianie mebli, warto pomyśleć dłużej. Przy pomocy niewielu narzędzi i fantazji można dać starym meblom nowe tchnienie.