bdw pixabay 170
Wykończenie

Instalacja elektryczna w nowym mieszkaniu – nie popełnij tych błędów

Jeśli sami świadomie nie zaplanujemy instalacji elektrycznej to osoba planująca inwestycję stworzy nam minimalną ilość gniazdek i punktów świetlnych. Potem spowoduje to, że w większości pomieszczeń położymy przynajmniej kilka przedłużaczy, których nie uda nam się schować ewentualnie fajnie wkomponować w przestrzeń. W dodatku często może być po prostu ciemno i ciężko będzie nam to naprawić lepszą lampą. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania instalacji elektrycznej i jakich błędów nie warto popełniać?

Gdzie umieścić gniazdka, aby było praktycznie?

Na tym etapie powinniśmy mieć już wstępny projekt mieszkania. Warto wiedzieć, w którym miejscu będzie umiejscowione łóżko, kanapa, telewizor, ale też dokładne rozmieszczenie urządzeń w kuchni. W łazience warto wziąć pod uwagę gdzie będzie postawiona pralka i umywalka, abyśmy byli w stanie zawsze podłączyć szczoteczkę elektryczną lub prostownicę do włosów. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że gniazdka w łazience powinny być osłonięte, aby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu miejscach jest niezmiernie istotna.

Przeważnie deweloper sam z siebie nie zaplanuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia oraz pokój dziecięcy więc powinniśmy przemyśleć gdzie postawimy łóżko i zaprojektować gniazdka z obydwu stron. 

Identyczna sytuacja będzie w kwestii salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na komodzie, to zaplanujmy montaż gniazdka nie 30cm, tylko metr nad ziemią, w dodatku ulokujmy jedno przy kanapie, aby móc włączyć stojącą lampę oraz ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak dla przyładu BPEGD – instalacje elektryczne na pewno z chęcią pomogą nam przy zaprojektowaniu instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najcięższym miejscem do zaplanowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka powinny mieć zwykle oddzielne gniazdka. Należy ulokować je w takich miejscach i na takich wysokościach, żeby urządzenia te nie odstawały od ściany i aby nie przejmować się, że kabel jest za krótki.

Oprócz nich w kuchni znajduje się ogromna ilość pozostałych urządzeń. Nawet jeśli toster czy mikser mamy możliwość każdorazowo wyłączyć z gniazdka, to już czajnik lub ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do gniazdek bez przerwy. Tak samo wygląda sprawa z mikrofalą albo okapem. W kuchni fajnie byłoby więc zamontować sporo gniazdek – najlepiej, aby były nad blatem, tak aby korzystanie z nich było bardzo wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Źródło światła, które początkowo planuje developer jest też niewielkie. Jeżeli nie nie mamy w planach kucia ścian aby samodzielnie wprowadzić zmiany w instalacji elektrycznej, musimy naprzód zaplanować w jakich miejscach i ile świateł będziemy potrzebować. Jeśli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni czas na wprowadzenie takiej zmiany w planie domu. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper często zamontuje jeden kinkiet nad lustrem, jeżeli chcemy dwie, po każdej stronie lustra – powinniśmy też zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Bywa, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – w tym miejscu także możemy zamontować dwie lampy – jedną nad miejscem pracy i drugą nad stołem, przy którym jemy.

Jeśli znajdziecie sprawdzonych fachowców to na pewno pomogą Wam w idealnym zaprojektowaniu oświetlenia – takich z pewnością spotkacie w Gdańsku.