serwisowanie pixabay 783
Fotowoltaika

Ile kosztuje serwisowanie fotowoltaiki?

Od jakiegoś okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach domów czy w ogrodach. Jest to rezultat zachęt oferowanych przez rząd oraz rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony klimatu. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do taniej energii, która przy tym jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by prad, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Ponadto dużym plusem fotowoltaiki jest fakt, że nie wymaga ona dużej pracy. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd instalacji. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Serwis fotowoltaiki – przymus czy zachcianka?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. Oznacza to, że dla jego dobrego funkcjonowania trzeba robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Dają też opcję wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń wchodzących w skład system(u) są warunkami producenta. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie objawy, które mogą sugerować, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny przykuwać naszą uwagę. Obniżki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zaświecić lampkę w naszych głowach. Podobnie jak wszelkiego typu błędy falownika lub pozostałych elementów konstrukcji. W takim przypadku trzeba wezwać ekspertów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego podejścia.

Z jaką częstotliwością serwisować fotowoltaikę?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy przegląd naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wizualnej ocenie stanu systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która serwisuje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które umożliwiają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub naprawia uszkodzone komponenty.

Wedle prawa instalacje elektryczne muszą przechodzić inspekcję co najmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W praktyce zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj przeglądu determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne elementy. Istotny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie ona spoczywa. Także miejsce na mapie, w które musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć z wyższymi cenami.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Wejherowa