postawi pixabay 165
Ogród i balkon

Hodowla ryb w stawie ozdobnym – na co postawić?

Ekosystem ryb jest fascynujący(e). Prawie w każdym miejscu można spotkać zapaleńców z wędką w dłoniach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to dopuszczalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest także dosyć sporo ludzi, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb hodowanych w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują odpowiedniej troski. Hodowca musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, jaka pasza dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.

Czy warto zbudować staw ozdobny przy domu?

Warto zacząć od tego, czym właściwie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi lub zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja ozdobna.

Gospodarz indywidualnie wybiera jak będzie się prezentować jego staw. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Mowa tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Oczywistym jest, że wiąże się z tym odpowiedzialność. Żeby staw ozdobny mógł być powodem do dumy dla mieszkańców domu należy o niego dbać. W przeciwnym razie jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Które ryby najlepiej sprawdzają się w przydomowym stawie?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Przecież występuje tak wiele gatunków ryb. Ze względu na ograniczony metraż tego rodzaju zbiorników, ryby, które będą w nim pływać również muszą być małych rozmiarów.

Zaczynając od małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze wziąć pod rozwagę karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby bardzo popularne wśród hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet małych stawach. Ponadto, karasie należą do ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie poradzić w niskich temperaturach i mają małe zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrym pomysłem mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie zdają się dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne niekomfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich barwy potrafi dodać urok niemal każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby także mogą się odnaleźć w stawie. Z większych ryb częstym wyborem okazują się karpie oraz amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo poczciwymi istotami. Szybko przyzwyczajają się właściciela i okazują to podpływając do niego w porze karmienia. Warto wiedzieć, że karpie niekoniecznie znoszą obecność innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi współistnieć z karpiem. Amury są także pożyteczne i pilnują czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadmiar roślin w oczku.

Pielęgnacja i dieta ryb w oczku wodnym

Kiedy już postanowimy sprowadzić ryby do naszego oczka wodnego, należy też mieć na uwadze obowiązek dbania o nie. Dobrze jest dowiedzieć się jakie prace trzeba wykonywać wokół stawu. Potrzebna jest oczyszczanie wody i ogólne dbanie o czystość. 

Kolejnym(ą) istotnym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Aby miały zapewniony(ą) {możliwość|harmonijny rozwój(u) potrzebna jest dobrej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też odpowiednio zrównoważona. Rynek reaguje na zapotrzebowanie i oferuje gotowe mieszanki pasz granulowanych i nie tylko. Przed kupnem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Niewątpliwie są to osoby kompetentne, które pomogą wybrać karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy dysponują olbrzymią wiedzą(e).