soneczne pixabay 754
Fotowoltaika

Gdzie opłaca się zainstalować panele słoneczne – nie tylko na dachu!

Przez wzgląd szansę uzyskania różnych dofinansowań na panele fotowoltaiczne z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. Jest to ekologiczne źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich instalacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, które w projekcie uwzględniają wiele potrzebnych parametrów, oraz wybierają najodpowiedniejsze miejsce na montaż fotowoltaiki. Zazwyczaj przez wzgląd na komfort są one instalowane na dachach budynków, ale można je umieścić w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy umiejscowienie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich efektywność? 

Najlepsze miejsce dla instalacji paneli słonecznych

Odpowiednie dobranie miejsca na instalację paneli słonecznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również właściwego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, aby w miarę możliwości zapewniony był jak najczęstszy dostęp do promieni słonecznych. W ciągu roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni wybór instalacji zależy od warunków geograficznych. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą efektywność produkcji prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Takie uwarunkowania trzeba brać pod uwagę podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele słoneczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni w stronę południa. Optymalny kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto nadmienić, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść duże straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj instalowane są na dachach budynków, przez co kąt nachylenia podyktowany jest przez konstrukcję dachu. Zazwyczaj, gdy nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu, można wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie budynku. Inną opcją może być też zainstalowanie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w pobliżu. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie zasłaniają paneli, mogą mieć niekorzystny wpływ ze względu na opadające liście.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku – czy warto?

Na pewno najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli fotowoltaicznych jest montaż ich na dachu budynku. Mimo wszystko czasami nie jest to możliwe i należy przemyśleć inne rozwiązania jak na przykład rzadko stosowany montaż na ścianie budynku. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje taka sama jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich sytuacjach można rozważyć ten sposób? Zazwyczaj posiadacze domów decydują się na niego w następujących sytuacjach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • inwestor chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej miejsca na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zamontować wszystkich wymaganych paneli.

Niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest powiększenie ich wydajności w okresie zimowym, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie zazwyczaj jako korzyść wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie fotowoltaiki umożliwia także ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada również wadę. Mimo, że wytworzenie prądu w okresie zimowym jest większa, to efektywność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w stosunku do kklasycznego sposobu montażu. 

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne wolnostojące?

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy posiadamy wolny kawałek działki. Mimo wszystko, koszt ich montażu jest o wiele większy niż w przypadku klasycznego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele na gruncie potrzebują odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Bezdyskusyjną zaletą jest ich większa wydajność, zwłaszcza, jeśli inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który przekręca panele w stronę słońca.