a pixabay 330
Ogród i balkon

Dzikie zwierzęta a ogród – jak go zabezpieczyć?

W naszym kraju zostały wprowadzone wyznaczone okresy polowań na zwierzęta. W ustawie „Prawo łowieckie” i w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych ustalono sposób finansowego zadośćuczynienia w wypadku zniszczeń które zostały dokonane przez dzikie zwierzęta. Czy możemy jednak ochronić swoją posesję przed nimi

Zabezpieczenie terenu – o tym pamiętaj

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce to najpopularniejsza metoda na ogrodzenie upraw. Zadbaj też o betonową podmurówkę która będzie utrudniać podkop. Jaka musi być wysokość tego płotu? Wysokość płotu powinna wynosić nawet 2-2,5 m. Gdy płot będzie niższy to na przykład skoczna sarna przeskoczy je. Pamiętaj również aby druty były bardzo gęsto rozstawione, ponieważ w innym wypadku malutki zając dostanie się do ogródka. Natomiast duży dzik może zniszczyć ogrodzenie. Jeżeli więc się ich obawiasz to warto zainwestować w elektroniczne pastuchy. Jak one działają? Elektroniczne pastuchy wytwarzają pole magnetyczne, które dzis wyczuje z oddali i będzie omijać Twój ogród.

Drzewka ogrodowe – jak można je ochronić?

Nie da się ukryć, że takie zwierzęta jak sarna czy jeleń lubią korę z drzew. Dlatego właśnie warto je chronić używając do tego:

– matę słomianą albo wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubę,

– kolorowe wstążki na gałązkach.

Często także zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki chętnie odżywiają się owocami i wydziobują nasiona. Jak się przed tym ustrzec? Możesz ustawiać strachy na wróble.