rbek pixabay 400
Budowa

Dach z blachy na rąbek – dlaczego warto?

Dachy z blachy na rąbek mają w budownictwie długą tradycję – od wieków podkreślają zjawiskowy wygląd i prestiż budynków. Niegdyś powszechnie stosowane w publicznych budynkach jak i budowlach sakralnych, teraz uwydatnia nowoczesny i wyszukany design nowych konstrukcji. W ostatnich latach dachy z blachy na rąbek przeżywają ponowny rozwój, stało się tak dzięki nowoczesnej metodzie montażu, dzisiaj nie jest to już ciężki i zawiły system zarezerwowany wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Teraz także Twój dom może nabrać niebywałego charakteru. W tym artykule opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich zaletach, a także alternatywach. Zachęcamy do lektury.

Tekst powstał dzięki wsparciu firmy Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie arkusze metalu złączone typowym zagięciem, od którego pochodzi określenie rąbek. Forma dachu na rąbek możliwa jest zarówno pionowa, jak też pozioma. Jest to jedno z najtrwalszych typów poszyć używanych w współczesnym budownictwie, sprawdzi się w każdym przypadku, gdzie szczelność jest priorytetem. Dach może być wykonany z wielu różnych gatunków metalu, lecz najczęściej stosowanym systemem jest blacha ocynkowana. Dawniej sposób montażu przysparzał dużą ilość trudności, gdyż formowanie arkuszy było czasochłonne. Dzisiaj dostępny jest system montażu elementów na zatrzask, który jest o wiele szybszy i łatwiejszy do wykonania.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, zawdzięczają to dużej ilości zalet, jakie posiadają. Ważnym aspektem, na który zwraca uwagę duża część użytkowników, jest ich wygląd. Dachy tego typu zapewniają konstrukcji lekkość i regularność. Będą doskonale prezentować się nie tylko na nowoczesnych budynkach, ale także takich o bardziej klasycznym kształcie. Czysty, gustowny i wyjątkowy charakter to atrybuty, które mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki przekrój kolorystyki także przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy poprawnie wykonanej obróbce blacharskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle nieprzepuszczalne. Spełnią oczekiwania też w przypadku konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spadek, żeby ułożyć na nim pokrycie z ceramiki lub gonty. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na krycie więźby dachowej o nachyleniu wynoszącym zaledwie 5°.

Następną ich mocną stroną jest lekkość. Porównując do innych rodzajów pokryć odznaczają się zaskakująco niską wagą, co jest istotne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, albo konstrukcja więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Alternatywą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki z ceramiki lub betonu, jednak musisz wziąć pod uwagę to, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu musi być zrobiona z solidnego i dobrze zaimpregnowanego drewna.

Gont bitumiczny to niezbyt ciężkie rozwiązanie, ale ma różne minusy. Gdy układany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.