groomer pixabay 536
Pupil

Czym zajmuje się groomer?

Jednym z nowych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Do spółki z postępującą świadomością dotyczącą pielęgnacji nad zwierzętami powstaje coraz więcej miejsc oferujących zabiegi kosmetyczne dla naszych pupili.

Groomer Bytom to fach przeznaczone przede wszystkim dla miłośników zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli spełniać swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym dokładnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym fachu? Co trzeba zrobić by zostać psim fryzjerem?

Groomer – charakterystyka zawodu

Choć powszechnie groomer kojarzony jest jako psi fryzjer, nie jest to pełna prawda o tym zawodzie. Groomer nie strzyże tylko psów, ale również koty.

Co więcej praca groomera nie ogranicza się tylko do strzyżenia. Realizuje on też inne zabiegi pielęgnacyjne – przycina paznokcie, czyści trudno dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego typu pokazów.

Innym z zadań groomera jest dokładna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie insekty musi być usunięte z ciała pupila. Praca nad tym aspektem pozwala usunąć ryzyko wystąpienia różnych chorób, przenoszonych przez insekty.

By skutecznie wykonywać swoją pracę groomer powinien dysponować odpowiednim wyposażeniem. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer funkcjonuje również w środowisku, w którym ma styczność różne bakterie i wirusy. Jego celem jest bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobowiązany do cyklicznego czyszczenia swojego miejsca pracy i narzędzi, z których korzysta.

Czy zawód groomera jest dla każdego?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest przeznaczony dla wszystkich. By sprawdzić się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych cech.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi czworonogów. Odpowiednie podejście to w tej branży bardzo dużo. Zazwyczaj zwierzęta przeciwstawiają się gdy mowa o zabiegach kosmetycznych.

Groomer powinien w związku z tym być w stanie do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi przydatna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z charakterem psa czy kota. Jest to też czynnik, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do wystaw lub codziennej, eleganckiej prezencji.

Groomer – czyli jak połączyć pasję z zarabianiem

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto rozważyć kurs groomerski. Ukończenie kilkudziesięciu godzinnego szkolenia uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

W trakcie kursu uczestnik zdobywa wiedzę na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i czyszczenia czworonogów.

Całość instruktażu finalizowana jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, testujących ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod okiem egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.