irytuj pixabay 654
Ogród i balkon

Co zrobić gdy owady irytują nas letnią porą?

Zwłaszcza irytują w lecie. Insekty mają wtedy najlepszy moment na rozmnażanie się i przy okazji irytowanie nas. Brzęczą, gryzą i wszystkim przeszkadzają. Bywają jak hydra – na miejsce jednego zabitego przylatuje następne pięć. Można spotkać różne metody radzenia sobie z nimi – od naturalnych do chemicznych rozwiązań. Wykorzystuje się różne lepy i wabiki, w drzwiach i oknach zakłada się moskitiery we Wrocławiu. Wrocław, Białystok czy Praga – kłopot dotyka niemal wszystkich miejsc na naszej szerokości geograficznej. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z owadami?

Co zrobić gdy komary nie dają żyć?

Kiedy na dworze robi się ciepło aż chce się żyć. W okresie od kwietnia do września częściej spotykamy się ze znajomymi w plenerze. Ogródki działkowe, stoliki z parasolkami w restauracjach, zalewy – wszystko to tętni ludźmi. Latu towarzyszy woń smażonej kiełbasy. Jednak nie tylko. Towarzyszy mu często brzęczenie komarów i innych insektów. Potrafią one popsuć całą radość z takich spotkań towarzyskich. Można je jednak zwalczać.

W lecie w marketach rośnie popyt na wszelkiego typu spraye, żele czy specyfiki, których zadaniem jest odstraszanie komarów i innych owadów. Nasza krew jest wabiąca dla tych latających “potworków”. Wiele razy udało się dowieść, że sklepowe preparaty są skuteczne. Co prawda ich zapach nie jest przyjemny, ale ich działanie może zagwarantować spokojnie przeżytego grilla czy wypad za miasto.

Są również domowe sposoby odstraszania insektów. Owady, a szczególnie komary są bowiem bardzo czułe na zapachy. W związku z tym wszelkie intensywne zapachy je odpychają. Mowa o cytrynie, cebuli czy czosnku. Także rośliny doniczkowe czy olejki eteryczne wychodzą zwycięsko ze starć z tym letnim przekleństwem.

Jak pozbyć się owadów z domu?

Uchylone okna i drzwi to podstawa w lecie. Upał lejący się z nieba bywa trudny do zniesienia w zamkniętych pomieszczeniach. Problem w tym, że wraz ze świeżym powietrzem, do naszych domów wpadają też komary i spółka. One również szukaja chłodu. Co więcej po zmroku wabi je światło i zapach ludzkiej krwi.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z insektami są różnego rodzaju wabiki na owady. Można je nabyć w prawie każdym sklepie. Zazwyczaj przyciągają one owady swoim zapachem, a następnie efektywnie uziemiają. Tego typu wabikami są np. lepy – wykorzystuje się je głównie do łapania much, ale sprawdzają się też w przypadku innych owadów.

Sposobem, które uniemożliwia insektom dostawać się do pomieszczeń są moskitiery. Wrocław może posłużyć tu za przykład. Jest to dużych rozmiarów miasto, gdzie panuje stosunkowo wysoki poziom wilgotności powietrza. Są to warunki pefekcyjne do rozwoju różnych insektów. Toteż moskitiery ułatwiają życie Wrocławianom. Przynajmniej w domowym zaciszu pozwalają poczuć ulgę od naprzykrzających się stworzeń.