zobaczy pixabay 828
Turystyka

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

Wiele miejsc w Polsce pozostaje mało popularnymi wśród turystów. Przeważnie niesłusznie, gdyż każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie sytuacja ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu także zjawiskowe góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Poniżej, zwięzły przewodnik.

Świętokrzyskie – zamki i spotkania z historią

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał znaczącą rolę w historii Polski. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych wzgórz i lasów magnateria budowała zamki. Rozwijał się także handel i klasa miejska.

Dziś pozostałości dawnych wieków można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych punktów na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen wiekowych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien poznać każdy pasjonat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które ulokowane są między piękną naturą można znaleźć komfortowe noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to decyzja, który(a) pozwala poczuć ten region w stu procentach.

Oko w oko z naturą – agroturystyka Świętokrzyskie

Agroturystyka Świętokrzyskie to fantastyczna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość kosztowania darów ziemii najlepszego gatunku.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich właścicieli może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w okolicy Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owite są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj też trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być również aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Natomiast dla chcących relaksu, województwo Świętokrzyskie oferuje miasta zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wskazane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region kraju. Zdecydowanie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak działa agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje zwiedzającym.