warto pixabay 131
Ogrzewanie

Co warto wiedzieć o pelecie?

Prawo które reguluje ogrzewanie umieszcza coraz większe ograniczenia.Ograniczają chęć sprzedaży bardzo słabej jakości kotłów czy też niezbyt ekologicznych paliw. To jest właśnie powód, dla którego w kilku ostatnich latach piece na pelet zyskały na popularności. Taki rodzaj paliwa ma również bardzo dużą wydajność.

Z czego produkuje się pelet?

Pelet jest paliwem w formie granulatu w kształcie sprasowanych wałków o wielkości 6-8 milimetrów i maksymalnej długości 30 mm. Pelet produkuje się z biomasy, czyli pozostałości z produkcji leśne które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżniamy kilka rodzajów:

pelet drzewny który jest produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Niemniej pod względem przeznaczenia możemy do podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy wykonuje się na przykład ze słomy. Sprawia on, że ogrzewa się budynki użyteczności publicznej czy też przemysłowe. Pelet który jest stosowany w domach jest najczęściej z drzew. Jest on wytwarzany z resztek pochodzących z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Pamiętaj że muszą one jednak być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych czy też mineralnych.

Pelet a jego ekologiczność

Pelet jest bardzo wydajnym paliwem, ze względu na to, że jego wartość
energetyczna to 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu 0,5%. Z kolei kaloryczność 2 kg peletu odpowiada kaloryczności 1 l oleju opałowego. Niemniej pamiętaj że zależy to również od kotła na pelet oraz dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o wysokiej klasie od profesjonalnego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat musi być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do zastosowań komercyjnych czy też do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS stosuje się:

klasę właściwości A1 – jest to zdecydowanie najwyższa jakość pelet który jest w posiadania wysokich parametrów spalania i bardzo niskiej ilości popiołu i azotu.
klasę właściwości A2 – ten pelet stosowany w większych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który może powstać z drewna, które nie jest przetworzone chemicznie.