trzeba pixabay 750
Wykończenie

Co trzeba wziąć pod uwagę budując schody?

Projektując mieszkanie ze schodami, musimy być świadomi, że muszą one być zgodne z regulacjami, które zamieszczone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam dane na temat minimalnych szerokości biegu schodów i głębokości stopni albo maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od rodzaju budynku, w którym schody będą montowane i brane pod uwagę jest to czy są to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody mamy możliwość zamontować w mieszkaniu dwupoziomowym, a jakie będą właściwe do obiektu opieki zdrowotnej?

Czy szerokość schodów jest ważna

Rozporządzenie dokładnie opisuje jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w różnych obiektach budowlanych. Dla przykładu w domkach jednorodzinnych jest to przynajmniej 80cm, ale najbardziej komfortowe i najczęściej spotykane są schody, które mają 1,1m. Tak samo sytuacja prezentuje się przy mieszkaniach dwupoziomowych, ale już inaczej będzie w blokach albo budynkach użyteczności publicznej. Schody w takich obiektach muszą mieć minimum 120 cm i identycznie jest w kwestii przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej podlegają jeszcze innym kryteriom i muszą mieć jeszcze szersze schody, które osiągają szerokość co najmniej 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków technicznych, w domkach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwukondygnacyjnych wysokość stopni nie może przewyższać 19 cm, dlatego, że wtedy będą zbyt strome. Optymalna wysokość to 16-18cm – w takich sytuacjach schody są nade wszystko wygodne.

Inaczej sytuacja prezentuje się przy obiektach wielorodzinnych lub użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie może przekraczać 17,5 cm. 

W dodatku przepisy zawierają też informacje na temat ilości stopni albo ich profilu. Kupując schody powinniśmy być świadom, że bieg schodowy nie może mieć więcej niż 10 stopni na zewnątrz obiektów i 17 stopni w środku obiektów.

Jeśli mowa jest o głębokości stopni to sporo zależy od tego jaki jest to typ schodów. Przy schodach prostych, rozporządzenie mówi, że stopnie powinny mieć głębokość mniej więcej 25-32cm. Jeżeli za to analizujemy schody kręcone, wachlarzowe czy też zabiegowe, to powinno być to przynajmniej 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. Dzięki temu schodzenie oraz wchodzenie po tych schodach będzie komfortowe i bezpieczne. Jeśli znajdziecie profesjonalnego producenta schodów to stuprocentowo naprowadzi Was na to jakie wartości techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Czy są jakieś przepisy o barierkach?

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych budynków, przy szerokości schodów większej niż 4 m należy zastosować nadmiarową balustradę pośrednią.

Ustawa też zawiera wpis o największym możliwym prześwicie lub wymiarze otworu pomiędzy fragmentami wypełnienia barierki, który nie może być większy niż 12 cm. Ustawa ta dotyczy bloków, szkół i przedszkoli oraz zakładów opieki zdrowotnej. Dodatkowo poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, powinny być oddalone od nich o przynajmniej 5 cm.

Jak można zaobserwować Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dość szczegółowo mówi jakie schody powinniśmy nabyć, jednak daje nam spory wybór. Dzięki temu poza tym, że schody będą być ładne to będziemy pewni, że są niezawodne oraz zgodne z przepisami. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu zaufanej firmy do produkcji i montażu schodów. Taką z pewnością odnajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i i na całym Pomorzu