a pixabay 792
Ogrzewanie

Co to jest pellet? Rodowód a także wykorzystanie paliwa

Wielu jest ludzi starej daty, którzy doceniają ciepło w czterech kątach dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. są również inne schematy zachowania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. Ostatnimi czasy pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat jest coraz bardziej świadomy i wielu zaczyna zwracać uwagę na ekologię chroniąc w ten sposób ziemię najlepiej, jak tylko jest w stanie. W skutek tego dużo chętniej nabywany staje się pellet i kotły na pellet.

Mamy tu kontakt z rodzajem paliwa grzewczego, który istnieje w formie grudek. Ma kształt typowego walca, a do tego jest bardzo niewielki, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód ulegają rozkładowi. Postaci pelletu można wyróżnić kilka, bez wątpienia muszą być one wolne od różnych nieczystości chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, patyków
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To również da się rozbić na dwie grupy. Pierwsza to zastosowanie w gospodarstwie domowym, resztki z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.

Dlaczego produkt jest tak chętnie nabywany?

Do tej pory ludzie najczęściej ponosili dosyć dużą cenę za to, aby ocieplić swój dach nad głową. Wycieczka do lasu po drzewostan, przeliczenie na metry i wydatek wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również jest bardzo podobnie. Koszt za tonę to wartość rzędu kilkuset złotych.

Z pelletem jest całkowicie odmiennie. Zazwyczaj nabywakupujesię go w dużych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go używać przez długi czas, a poza tym nie mamy problemów z transportem go do domu, co już jest podstawowym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono decyduje o zmianie kotła i zamianę na paliwo głównie z czterech banalnych powodów.

  1. Wpierw chodzi tu o ochronę przyrody. Żaden człowiek nie chce, by z jego paleniska wychodził smog. Ten produkt to paliwo nieprawdopodobnie czyste. Na skutek fotosyntezy nie wydziela się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne mieszaniny smolne, więc nie ma mowy o jakimkolwiek skażeniu biosfery.
  2. Ważne jest także to, że nie produkuje on sporej ilości popiołu, jak to jest w przypadku pozostałych wariantów ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie generuje on pyłu, czy brudu to kocioł jest bardzo łatwy w sterylizacji, a w gruncie rzeczy można to zrobić nawet raz na parę dób.
  4. Ostatnim dowodem jest dość dobra cena. Bez wątpienia zależy to od jakości, jednak porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej dogodne.

W jaki sposób powstaje pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. Niemniej jednak start przedstawia się tu tak samo, bowiem na samym początku istnieje wymóg rozdrobnienia go na mniejsze kawałki, co jest przygotowaniem do dalszej obróbki. Może być wymóg suszenia go.

Potem mamy styczność z drobieniem, sprasowaniem, a potem przystąpić można do końcowego czynu, którym jest już tryb formowania. Tutaj zostaje mu przyznana odpowiednia struktura, a więc jest to najczęściej wspomnianyrzeczony walec niewielkich wymiarów. Pellet następnie studzi się, pakuje w worki i doręcza do hurtowni.

Od czego zależy wartość pelletu?

Paliwo wysokiej wartości będzie drogie. Najważniejszym elementem, który musi posiadać to atest, który każda działalność wydaje testując wcześniej produkt pod kątem jego przydatności handlowej, pochodzenia i innych zalet. Wskazówką dla nabywającego musi być w tym przypadku obecność znaku wytwórcy. Wówczas możemy mieć pewność, że pellet jest niezagrożony dla nas, dla otoczenia i ma wysokiej jakości cechy.

Jak jednak taki atest to paliwo może otrzymać? Producent powinien przesłać okaz do laboratorium, gdzie podlega testom. Po ich sprawdzeniu, a także pozytywnej weryfikacji linii produkcyjnej wszelaki produkt dostajeotrzymujeindywidualny numer certyfikatu.

Wymienione powyżej czynniki oddziałują na to, jaką rangę dostanie dany produkt. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym klasa jest niższa. W Polsce wyodrębnia się 3 klasy:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia ranga, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tysiąc kilogramów
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę

Jaki pellet wybrać

Oczywiście wybór paliwa zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego środków pieniężnych. Móc jednak wybrać ten najdoskonalszy, zdecydowanie poleca się pellet drzewny. Zdaje się to być najlepszą wyborem dla tradycyjnych sposobów ogrzewania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość sięga więcej niż 18 MJ/kg. Nade wszystko posiada on minimum wilgoci niż zwykłe drzewo. Można go wytworzyć z różnych rodzajów drzewostanu. Tutaj należy to rozdzielić na iglasty, a także liściasty. Lepszymi zaletami charakteryzuje się jednak pellet z drzewostanu pochodzenia iglastego, ponieważ z uwagi na swój skład będzie łatwopalny. Ma większą moc. zazwyczaj byt żywicy ma spory wpływ na walory cieplne.

W obecnych czasach, gdy mamy kryzys związany z gazownictwem to dlatego produkt powinien być doceniony wszędzie i być wiodącym produktem grzewczym.