budowa pixabay 178
Budowa

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od systemu. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy powodują, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą całkowicie niezależni. W obliczu wiszących nad głowami kryzysów ekonomicznych są to rozwiązania, które za jakiś czas mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach stawia się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać stawiając takową?

Oczyszczalnia ścieków? Zrób to sam

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod kątem wygody jest doskonałą alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe wytwarzają duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią wymagać sporo pracy. Jednak własna oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu może być rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są tanie w użytkowaniu. Ich koszt potrafi w szybkim tempie odzyskać zainwestowane pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie instalacje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby podlewając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę przyjaznego środowisku nawozu.

Niezbędne dokumenty i pozwolenia – bez tego nie zbudujesz domowej oczyszczalni ścieków

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uzależniona od otrzymania właściwego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac należy zweryfikować tą kwestię i w razie potrzeby zebrać wszystkie wymagane dokumenty.

Działka, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać działające przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego miejsca. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo najlepiej jest wezwać fachowca, który oceni ich stan.

Na czym się skupić budując oczyszczalnię ścieków?

Opisywana instalacja wymaga głębokiego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na spływające nieczystości. Wobec tego najlepiej jest prowadzić roboty w okresie wiosenno-letnim, gdzie ziemia jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny zamysł. Dotyczy to nie tylko kwestii budowlanych, ale też innych towarzyszących elementów. Warto je skonsultować z opinią ekspertów.