Kostka brukowa jest bezsprzecznie często spotykanym tworzywem na podjazdach, placach oraz chodnikach. Zdarza się, że układana jest też na drogach. Skąd wziął się pomysł na tego typu podłoże i kiedy rozpoczęła się jej historia? Czy jest tylko jeden model kostki brukowej?
Co to jest kostka brukowa?
Bruk to po prostu warstwa placu, która jest wzmocniona za pomocą ułożonej na niej pokrywy ściśniętych kamieni lub kostek, przykładowo kamiennych. Nawierzchnię układa się na właściwie przygotowanej podbudowie z tłucznia oraz piasku, które nie służą tylko wyrównaniu podłoża, ale też odprowadzają padający deszcz. Początkowo bruk był nawierzchnią wykonaną z kamienia polnego albo różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, ale sukcesywnie termin ten zaczął być wykorzystywany też w przypadku nawierzchni z kostek kamiennych oraz betonowych.
Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?
Kostka brukowa istniała już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Całkowicie zaczęła być jednak wykorzystywana dopiero w II wieku, gdy Rzymianie zaczęli budować ichniejsze brukowane autostrady. Pod koniec II wieku zbudowanych było ich już spore ilości. Kilka lat później drogi tworzone z kostki brukowej można było znaleźć we Francji, Belgii, ale również w Egipcie.
Kostka brukowa, którą znamy jest wykonywana inną techniką, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była zawsze ręcznie, czasem przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowa powierzchni brukowych sprawiło, że zaczęło lepiej funkcjonować miasto, było lepsze informowanie mieszkańców i łatwiejszy dostęp do dużej ilości miejsc, nie tylko na terenie Cesarstwa, ale i poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zauważyć aktualnie, kiedy to ulice – chociaż w zupełnie inny sposób budowane, pomagają nam na co dzień.
Aktualna kostka brukowa stworzona została w XX w. przez Holendrów, których grunty często były zalewane i konieczne było zastosowanie kostek, które nie będą łamać się i pękać. Początkowo Holendrzy kładli na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo rzeczy z gliny. Początkowe kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu i miały rozmiar 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj betonową kostkę o takim kształcie określa się kostką holenderską. Zrobienie takich kostek okazało się tanie, a same produkty niesamowicie trwałe.
Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?
Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu przeważnie wynajmowane są do pracy w domach prywatnych, gdzie tworzone są podjazdy, ścieżki albo balkony z kostki brukowej. Również inne miejsca w ogrodzie często potrzebują położenia bruku. Na dodatek brukarstwo jest obowiązkowe przy tworzeniu parkingów, chodników oraz placów miejskich. Sporo powierzchni we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy brukarskie posiadają dostępne różne modele kostki brukowej i używają je zależnie od rodzaju powierzchni i zaleceń. Zazwyczaj wykorzystywane są kostki betonowe a także granitowe, ale również kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby, oraz cegły drogowe klinkierowe. Wybierając idealną kostkę brukową opłaca się zasięgnąć rady specjalisty. Zdecydowanie profesjonalną firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.