nie pixabay 773
Zdrowie

Ból kręgosłupa – jak się zachować, gdy nie ustępuje?

Zdarza się, że w najmniej oczekiwanym momencie atakuje nas przeszywający ból. Jeżeli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, bo np. męczy nas jakiś uraz sprzed lat lub skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym w takiej sytuacji] nie musimy się nadmiernie obawiać. Ale jeśli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, nie ma znaczenia gdzie się pojawił, należy się nim zająć. Szczególnie w sytuacji, gdy jest to ból głowy lub kręgosłupa. Drugie wymienione, są nazywane “chorobą stulecia”, ponieważ prędzej czy później będą dotyczyły zdecydowanej części społeczeństwa. Co robić gdy nieoczekiwanie dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą należy rozpoznać, żeby wdrożyć {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstsze powody, przez które czujemy ból w kręgosłupie są:
nieustanny stres
u Pań – jeśli zbyt często chodzą na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz po przebytym wypadku
starość
Powodów jest bardzo wiele oraz w zależności od ich źródła, musimy wyeliminować czynnik, powodujący ból. Jeśli np. będzie to nadwaga lub otyłość, szczególnie ważne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety i redukcja wagi. Gorzej jest, jeżeli żaden z przedstawionych powyżej czynników nie miał miejsca w ostatnim czasie a pacjent przez cały czas uskarża się na ciągły ból. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Co zrobić kiedy, ból się utrzymuje?

Trzeba najszybciej jak to możliwe pójść do specjalisty i dowiedzieć się w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Lekarz przeprowadzi najbardziej efektywne badanie, ułatwiające zdiagnozowanie urazów i schorzeń – rezonans kręgosłupa. Dzięki takiemu badaniu, mamy możliwość bezpośrednio zobaczyć wszystkie kręgi i trzony w każdym odcinku, a dodatkowo umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po zapoznaniu się z wynikami badań fachowiec wdraża wszelakie działania, mające na celu złagodzenie dolegliwości lub pozbycie się go raz na zawsze.

Jak kompleksowo zadbać o kręgosłup?

W pierwszej kolejności – pamiętajmy o aktywności fizycznej. Ruch to elementarna część utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, dbania o postawę ciała oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Dodatkowo, jeśli pracujemy przy komputerzealbo mamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, aby w trakcie jej wykonywania dbać o prawidłową postawę ciała i co jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”