Fotowoltaika jest w ostatnich latach jednym z bardziej powszechnych źródeł energii odnawialnej. Przez wzrost popularności, coraz częściej rozmawia się o technologii fotowoltaicznej nie tylko w gronie specjalistów, ale także wśród znajomych, którzy przypuszczalnie mogą być zainteresowani inwestycją w takie rozwiązanie. Im wątek jest bardziej popularny, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Istnieje wiele niedowiarków, którzy rozpowszechniają negatywne plotki poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości bądź ilości energii, którą możemy uzyskać. Czy faktycznie jest się czego obawiać? W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie mity oraz odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez niedowiarków.
Wpis powstał na podstawie infromacji ze strony internetowej firmy Imigo – fotowoltaika, fachowców działających na obszarze takich miast jak Katowice, Gliwice czy też Tychy.
Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona
To jeden z pierwszych mitów, jaki niestety z rezultatem zraża możliwych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, iż ze względu na długa zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele fotowoltaiczne nie nie będą w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu. Mapy nasłonecznienia mówią przeczą temu. Szacuje się, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co oznacza, że nie ma jakichkolwiek obaw, by inwestować w fotowoltaikę w naszym kraju.
Fotowoltaika się nie opłaca
Jest to mit, który przeraża osoby zainteresowane instalacją paneli słonecznych. Co, kiedy po kupnie okaże się, że jesteśmy stratni? Naturalnie jest to nieuzasadniona obawa. W dzisiejszych czasach jest duży wybór różnorakich ulg i dotacji, które redukują cenę inwestycji w fotowoltaikę. Na dodatek, według szacunków, przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Powinno się także wziąć pod uwagę stale wzrastające ceny energii. Tym bardziej opłaca się wybrać niezależność od zewnętrznych dostawców energii.
Montaż instalacji fotowoltaicznej a pozwolenia
Według prawa budowlanego na zamontowanie paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na inastalację nie są konieczne. Może się zdarzyć, iż ze względu na zamontowanie paneli fotowoltaicznych będzie niezbędna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się być powiązane z koniecznością uzyskania pozwolenia.
Czy panele słoneczne działają zimą?
Praca paneli fotowoltaicznych nie ogranicza się wyłącznie do niektórych części roku. Kiedy zamontujemy panele fotowoltaiczne nie powinniśmy martwić się, że nie będą one dostarczały energii zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez okrągły rok, choć jak łatwo się spodziewać zimą może mieć niższą wydajność. Dzieje się tak ponieważ zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w lecie oraz wiosną. Zimą powinno się także pamiętać, żeby zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są zasłonięte przez śnieg. Trzeba je wtedy z niego oczyścić, by mogły pracować prawidłowo. Zazwyczaj jednak firmy montujące pamiętają o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, by śnieg mógł się z nich osunąć.